Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият албум на Koka Mass Jazz – стъпка напред

Снимка: pixabay

Три години след албума Elephunky Trip (2018) на група Koka Mass Jazz, излиза новият The Sixth Finger – поредното предизвикателство за създателя на фюжън фънк формацията, барабаниста Константин Кацарски. Той е автор и аранжор на музиката в The Sixth Finger – девет оригинални джаз пиеси, които преплитат фюжън и компютърни технологии. Известен с безпогрешния си усет за електронна музика, той умело я синтезира с акустични инструменти и брас. Резултатът е съвременно и модерно звучене, в синхрон с предпочитанията на световните звукозаписни компании, с които работи от години.

„The Sixth Finger излиза „под шапката“ на известен канадски лейбъл – разказва Константин. – Започнах работа върху албума преди около година, по време на пандемията. Записите направих в няколко студиа в България, ще бъдат мастерирани от легендарната компания Abbey Road Studios, Англия.

Константин Кацарски

За мен музиката в този албум е доста по-различна от предишните проекти на Koka Mass Jazz и като концепция, и като звук. Това беше стъпка, която отдавна се канех да направя, явно сега дойде времето за това. The Sixth Finger е факт, благодарение на Националния фонд „Култура“, който подкрепи редица колеги в тези трудни за всички времена. Липсата на концерти принуди много артисти на свободна практика да вложат цялата си енергия в студийна работа.“

Сред изпълнителите има няколко нови имена, с които досега Константин не е имал възможност да работи. Сред тях е певицата Десислава Андонова, добре позната от групите Phuture Shock, Sentimental Swingers, както и от нейните авторски проекти. Друг нов глас е Фунми Хърмън (САЩ), която допринася за лиричните нотки в албума със своя богат, мелодичен тембър. Третата певица е Тифани Блу (САЩ), която участва и в предишния албум на Koka Mass Jazz. Благодарение на съвременните технологии, записите с чуждестранните певици са осъществени в реално време, но от различни точки на света, съобразявайки се само с часовата разлика, без компромиси с качеството. В албума участват също вокалистите Лъчо Кацарски и Кристина Кокорска, Георги Янев – китара, Димитър Льолев – саксофон, Мартин Ташев – тромпет, Владислав Мичев – тромбон, Спас Кацарски – бас, Евден Димитров – бас и Васил Хаджигрудев – контрабас. С повечето от тях Косьо Кацарски си сътрудничи от години. Споделя, че сега е много щастлив отново да са заедно в този проект, който се очаква да излезе на музикалния пазар през есента.

Трите основни инструмента, върху които е изградена музиката в The Sixth Finger са бас, барабани и пиано. Причина за това – в началото барабанистът е започнал да работи по албума сам, а в последствие е добавил останалите инструменти. Така, за разлика от предишните два проекта на групата, сега Косьо Кацарски не набляга особено много на брас секцията.

Албумът вече бе представен във Варна и Банско, предстоят още концерти през есента в София и други градове на страната.

Снимки: личен архив, pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Боси времена" – спомен за детството

Снимки: БНТ-архив, Здравко Петров - БНР

публикувано на 31.10.25 в 10:10

Денят на българския рок с мащабен концерт на легендарни родни групи

Концерт на супергрупата "Фондацията", рожден ден на Кирил Маричков и Ден на българския рок – тези три събития се събират в едно на 30 октомври в София  в зала "Асикс Арена" (бившата "Фестивална") от 20 ч. Големият концерт ще срещне на една..

публикувано на 30.10.25 в 08:25

Графа и Роби представят видео с кауза, заснето по истински случай

Като вече установено име на българската музикална сцена, Графа винаги подкрепя млади и талантливи артисти. Най-новата му песен "Всеки от нас" е в дует с Robi – особено популярен изпълнител от по-новото поколение. Видеото към песента заслужава..

публикувано на 29.10.25 в 10:15