В местността „Карандила“ в сливенския Балкан започна 29-ият фолклорен събор на каракачаните в България. На официалното откриване вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България за 30-годишния юбилей, като изтъкна важната им роля за съхраняването и популяризирането на самобитната култура на каракачаните. По думите на Йотова, съборът гради "здрави връзки между каракачаните от България и Гърция, които се превръщат в мост за активното сътрудничество между двете съседни държави“.
Традиционно в програмата на фестивала участват фолклорни състави от България и Гърция, а тази година от южната ни съседка идва голям танцов състав с 30 души. Той е от Аграфа - родината на каракачаните. В него има представители от всички поколения – от най-възрастния до най-младия.
Кукерският празник "Песпонеделник", който се провежда в Широка лъка първата неделя на март, бележи края на зимата и началото на пролетта. Тогава под звуците на чанове и хлопки се изпълнява обред за прогонване на злото. "И тази година за празника се..
Според народното вярване, червеният цвят притежава силата на слънцето и дарява жизненост на всяко живо същество, докато белият символизира чистотата, невинността и радостта. Появата на усуканите бели и червени конци, известни като мартеници, означава,..
Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор . Намира се в сърцето на красивия..
Възрожденският град Трявна отбелязва Лазаровден, който по традиция се чества преди Връбница /Цветница/. Българският обичай, свързан с любовно-женитбения..
Лазаровден се празнува от православните българи в събота преди Цветница. Основен обред е лазаруването – обичай с любовно-женитбен характер. В него..