Осем години след създаването на веломаршрута Дунав Ултра, интересът към него е огромен. Причината се крие в уникалното многообразие на Дунавския ни регион, който все още е terra incognita за масовия туризъм. Движейки се по маршрута, велопътешествениците преживяват истинско приключение, наситено със срещи с дивата природа, историята, обичаите и местната кулинария.
„Преди 8 години ние стартирахме с 2 нощувки, а през това лято, въпреки кризата с пандемията, ще успеем да реализираме повече от 2000 нощувки на колоездачи, които се движат по този маршрут“ – прогнозира Борис Бегъмов, създател на проекта Дунав Ултра и добавя:
„Тази година създадохме мобилно приложение Дунав Ултра, което представлява един пътеводител, съдържащ информация за над 350 партньори. Това са различни по вид логистични точки, като места за настаняване, заведения, интересни забележителности, сервизи за велосипеди и препоръчани тракове, откъдето може да се преминава. Мобилното приложение Дунав Ултра е иновация от такъв тип за България, защото представя възможност на човека или на група колоездачи сами да организират своето пътешествие и да изминат целия маршрут или участъци от него в свободно избран от тях период на годината.“
Безспорно Дунавският регион е един от най-бедните и изостанали у нас, но пък таи неподозирани съкровища от гледна точка на хората и на природното и историческото наследство. Нещо повече – пътешествието по българското поречие може да прерасне в духовно изживяване. Затова мнозина го сравняват с похода Ел Камино де Сантиаго (Пътят на Свети Яков) в Испания, но в първите му години, преди да се комерсиализира и да се превърне в „капан за туристи“. „Нашето поречие е екзотична дестинация за приключенци“ – казва Борис Бегъмов. А веломаршрутът Дунав Ултра разкрива региона в цялото му многообразие.
Велосипедистите посещават римския град Улпия ескус, кораба „Радецки“ и се наслаждават на красиви гледки към реката от град Оряхово. Те разглеждат следите от римския легионен лагер Нове край Свищов и крепостта Димум в Белене (I-IV в. пр. Хр.), изкачват се на върха на Шишмановата крепост в град Никопол, а после отдъхват на никополския плаж, характерен с финия си пясък. Движещите се по трасето се отбиват в музеите, общуват с местните хора, възхищават се на красивите крайдунавски църкви...
„Те могат да опитат от кухнята на региона, която е изключително специфична с рибената чорба, която на различни места се приготвя по различен начин, – казва Борис Бегъмов. – Могат да опитат от дунавската риба, която сама по себе си е разпознаваем бранд. Става дума за различни рецепти и различни природни дарове на региона.“
По традиция всяко лято ентусиасти от България, Румъния и други страни се включват заедно в изминаването на популярния велопреход. Тази година осмото издание на колоездачната обиколка Дунав Ултра ще стартира на 3 септември в град Видин.
Идеята на организаторите е да се популяризира трасето и 111-те населени места, през които минава. Най-младите участници ще опитат да изминат 700-километровото разстояние за по-малко от 48 часа, но основните групи ще изминат трасето с график между 5 и 10 календарни дни. И една изненада – за първи път в Дунав Ултра приключението ще се присъедини румънски екип с …тандем велосипед (велосипед за двама).
Снимки: dunavultra.com
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..