Създаден през 1958 г., Етнографско-археологическият музей в гр. Елхово привлича туристите с няколко постоянни експозиции, разположени в различни сгради. Сред тях е изложба, съхранила богатото етнографско наследство на този югоизточен регион. Представено е и многообразието на женското облекло в Елховския край – едно от най-пъстро извезаните женски облекла по нашите земи, гордост за местните жители.
Не по-малко вълнуваща е срещата с безценните археологически съкровища, открити в Югоизточна България и по поречието на река Тунджа. Особен интерес предизвиква един уникален меден слитък.
„Той е от периода на късната бронзова епоха (XIV-XII век пр. Хр) - разказва в интервю за БНР, главният уредник на музея в Елхово, Добринка Костова. - Слитъкът е с формата на разпъната волска кожа. Той е изящен и изключително добре съхранен. У нас са открити още три подобни артефакта, но за разлика от останалите, слитъкът от Елховско, идеално е запазил своята форма. Използвал се е за размяна, като предмонетна единица. Този слитък често гостува на международни изложби, но сега е в Елхово, заедно с други уникални находки“.
Сред новите находки е и сандъче с медицински инструменти, което ще бъде изложено в Националния археологически институт с музей към БАН.
„Те (инструментите) имат почти същия вид като съвременните – пояснява уредничката. - Изработени са от бронз и са служели за почистване на рани и различни други манипулации. Познанията за човешката анатомия датират още от зората на човешката история. Постепенно хората са започнали да изработват инструменти, да използват природните лекове, а по-късно и различните химични елементи. Въпросната медицинска кутийка е открита през 2008 г. в подмогилно погребение в село Борисово, Елховско“.
В Елхово, родния град на Велко Кънев, ще откриете и специална зала, посветена на актьора. Според г-жа Костова, това е единствената постоянна експозиция, създадена в родния град на български артист. Музейната сбирка дава възможност да надникнем в живота на известия творец, любим на поколения българи, и да си припомним неговите изключителни роли.
В средата на септември, споделя още Добринка Костова, Етнографско-археологическият музей ще е домакин на временна изложба, представяща находки, открити при разкопките на трако-римското селище в село Стройно.
Съставил: Йоан КолевСнимки: ilovebulgaria.eu
"Днес отбелязваме една годишнина: 139 години от Сръбско-българската война и победата на младата Българска армия. Както Съединението е само българско дело, така и победата в тази война е победа само на Българската армия". Това каза пред журналисти..
Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга . Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа...
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..