Изтокът знае как да пази традициите си, да се отличава и характеризира с тях. Една от най-мистериозните и недостъпни за нас, европейците, се явява водният куклен театър.
Първата постановка на вода е датирана от 1121 г. във Виетнам и на нея е присъствал самият император. Сцена било наводнено оризище в делтата на Червената река, единственото място където и днес може да видите истории, разказани от водните кукли.
Тайните на тяхната изработка, материал и начин на управление от актьорите, обаче ревностно се пазят от местните и само лична упоритост и професионални познания могат да ви разкрият особеностите на този вид изкуство, признато за световно културно наследство от ЮНЕСКО.
Двама българи проявяват тази упоритост вече второ десетилетие – майсторът на кукли доц. д-р Мирослав Цветанов и режисьорът Роза Николова, основатели на Малък куклен театър „Слон” и основоположници на водния куклен театър за Европа. Началните опити за подобни представления на българска почва доц. Цветанов прави през 2009 година. Пет години по-късно е факт и първият в Европа готов воден спектакъл – „Райската птица”.
За сцена е избрано закрито езеро в столичния зоопарк, изработени са ръчно 18 кукли и е създадена специална симфония, която да допълва безмълвната библейска история. През следващите години Малък куклен театър „Слон” създава още три спектакъла за вода, но всички те са представяни на открити водни площи, заради особеностите на „сценатa“, която им трябва. Мечтата на Мирослав и Роза била да представят това изкуство в закрита, традиционна театрална зала и да придадат камерно усещане на изкуството. Нещо, което никой никога не е правил до момента. В края на юли тази година, в театър „Ателие 313“ в София, мечтата се сбъдва с името „Красивият геном на водата“. Спектакълът разказва най-важната история – за съзиданието, за смисъла на света. „Разказва, без думи, за времето от сътворението до новата ера и раждането на Христос” – казва режисьорът Роза Николова. Заради особеностите на жанра, публиката е била разположена на сцената, а останалата площ в залата била покрита с повече от 20 тона вода и превърната в сцена.
„Тъй като дълги години, правейки водни спектакли и успявайки да интегрираме едно древно източно изкуство, което никога не е могло да прехвърли границите на собствената си родина, желанието ни този път е в Европа и именно в България да се появи място, където водните спектакли да имат свой дом. За да се случи това се изискват много усилия. Но с „Красивия геном на водата“ за първи път показахме, че подобно представление може да бъде изиграно на закрита сцена, нещо, което никой не очакваше да се случи.“ – каза за БНР доц. д-р Мирослав Цветанов.
Сега голямата цел на Малък куклен театър „Слон” е водните куклени постановки да станат постоянно явление в културната програма на страната ни, а и в Европа. Да могат да се играят във всеки сезон и на различни сцени – и открити, и закрити. Представлението „Красивият геном на водата“ предстои да обиколи част от сцените в Европа и да се завърне в България през есента. А доц. д-р Мирослав Цветанов е категоричен, че за 34-годишната си работа в областта на експерименталния театър, този екзотичен азиатски жанр предлага освен атрактивното представяне чрез водата и сериозно художествено ниво на произведенията, посланията и историята, която разказва.
Съставил: Весела Кръстева
Снимки: Малък куклен театър „Слон”
Изложбата "Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела", която се открива днес в Софийската градска художествена галерия, проследява контактите във времето между Шмиргела и хората, оставили следа в ателието му. Експозицията..
Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от района на Елховско, Ивайловградско, както и места, които в наши дни са в пределите на Гърция – гр...
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството. Международната конкурсна програма е разделена на различни категории –..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..