Сбирката, която ни пренася във времето от края на Османската империя и първите десетилетия на новоосвободена България (края на XIX век), е дело на група пловдивски фармацевти. Те обиколили Южна България, за да съберат автентични експонати и да пресътворят духа на една от първите аптеки в Града под тепетата.
Любопитен факт от този период е, че специален правилник е определял цената на лекарствата в Града под тепетата, „Аптекарят не е можел да слезе нито по-надолу, нито да прескочи границата й. При всяко нарушение е следвала глоба и дори се е предвиждало затваряне на аптеката. Но повечето хора, освен че са били изключително стриктни в приготвянето на лекарствата, са имали и висок морал. Така че фармацията не е била търговия“ – пояснява екскурзоводът Таня Йорданова от общинския институт „Старинен Пловдив“
Каква е била атмосферата в една от първите пловдивски аптеки, как са придобивали знанията си фармацевтите и кои са най-ценните експонати на този уникален музей, разказва публикацията „Старинната аптека на д-р Антониади в Пловдив“, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е..