Botanic corner или „Ботанически ъгъл" – така се казва една цветна арт инсталация със специално послание. През почивните дни структурата ще изникне в сърцето на близо двумилионна София, за да ни накара да забавим крачка и да осмислим отношението ни към опазването на околната среда и връзката ни с природата. Проектът е на три млади визуални артистки, които не се страхуват да експериментират и да отправят предизвикателства.
Те са Йохана Траянова, Кая Колишка и Яна Тодорова. В своето „Ботаническо ъгълче“ момичетата искат да обединят различни направления в изкуството – илюстрация, цианотипия /фотографска техника от 19 в./ и манипулиран полароид, за да пресъздадат образа на ботаническия цвят. „Това са три различни гледни точки, чрез които изразяваме нашата загриженост към природата“ – казва Йохана Траянова. Арт инсталацията представлява един параван с две различни лица.
Това не е първата артистична структура, чрез която Йохана споделя емоцията си към природата. Преди време младата визуална артистка инсталира бяла феерична сфера под купола на столичното Ларго с подобно послание. „Това което обедини нашия малък артистичен колектив в настоящия проект, е любовта към ботаниката.“ – казва Йохана и добавя:
„Яна Тодорова, като артист все още не е имала много изяви, но тя е страшно запалена по синия печат и процесите от 19 век. Става дума за цианотипията. В този конкретен случай тя ще изработва сини принтове на цветя с помощта на цианотипна емулсия, чрез излагане на слънце.
Кая Колишка, пък работи в сферата на илюстрацията, като залага изцяло на рисуването на ръка. За основи тя използва дървен материал, а картините й са акварелни. Стилът й може да се характеризира като наивистичен и сега тя ще направи едни невероятно красиви цветя. А пък моето направление е т.нар. манипулиран полароиден образ. Всъщност експериментирам с полароидни снимки, като отделям емулсията им и я позиционирам на хартия. Крайният резултат са нестандартни фотографски изображения.“
Ентусиазмът на Йохана, Яна и Кая е заразителен. Момичетата работят с цялата си душа и сърце. Затова, ако искате да се запознаете с младото българско изкуство, заповядайте на ъгъла на улица „Сердика“ и ул. „Триадица“ на 18 и 19 септември.
Снимки: личен архив
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..