На 25 септември град Добрич отбелязва своя празник. Той е свързан с датата на която през 1940 г. българската армия влиза в столицата на Южна Добруджа и градът е освободен от румънска власт.
След края на Балканските войни по силата на Букурещкия договор от 1913 г. Румъния окупира житницата на България. 27 години по-късно до връщане на Южна Добруджа по мирен път се стига след продължителни дипломатически преговори, завършили с подписването на 7 септември 1940 г. на Крайовския договор. Това е единственият междусъседски договор от времето на Втората световна война в Европа, който е бил подкрепен от всички воюващи страни и остава в сила и след 1945 г.
На 1 януари, Василовден, Православната ни църква чества празника Обрезание Господне, както и свети Василий Велики – един от най-почитаните християнски светци, света Емилия и свети мъченик Василий Анкирски. В този ден в православните храмове се..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан – първият християнски мъченик. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест,..
На залез слънце от 25 декември еврейската общност започва да празнува Ханука. Началото на празника е на 25-ия ден от еврейския месец кислев и според годината може да се падне през ноември или декември. С паленето на 9 свещи или ритуално масло в..
На 11 януари Православната църква чества преподобни Теодосий Велики и преподобни Теодосий Антиохийски . Християнството дължи на преподобни..
На 12 януари Православната църква чества света мъченица Татяна, свети Сава Сръбски, свети мъченик Мертий, преподобна Евпраксѝя Тавенска...
Висшето военноморско училище (ВВМУ) "Никола Й. Вапцаров" във Варна отпразнува 144 години от основаването си. Период, в който учебното заведение следва..