Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Петият печат“ – поетичната книга на политолога Ивайло Груев с премиера в СБЖ

Премиера на първата му стихосбирка, заедно с желанието да покаже малка част от родината на своята дъщеря, кара политолога Ивайло Груев да се завърне за известно време у нас от Канада, където живее вече над 30 години. Признава, че пандемията е причината да се замисли дали да не издаде свои стари стихове, които открива, докато разчиства кабинета си в университета в Отава.

„Попаднах на една доста прашна папка и когато се зачетох, открих, че в текстовете има известен потенциал. Всички бяха написани на машина, което наложи да ги препиша на компютър, така че да бъдат по-четивни“ – разказва в интервю за Радио България Груев. 

Що се отнася до заглавието, той признава, че иска да остави читателя сам да разбере защо е нарекъл своята стихосбирка именно „Петият печат“. Издава единствено, че има теологичен подтекст. Художественото й оформление пък е дело на много талантлив български художник, който живее във Венецуела.

„Името му е Бисер Найденов. С него се запознах преди повече от 30 години и оттогава датира и нашето приятелство. Аз оказах своя сериозна роля в решението му да емигрира от Канада във Венецуела в началото на 21 век“ – припомня си Ивайло Груев. 


Когато го посещава, политологът остава изумен от талантливите рисунки и живописните платна, които разглежда в ателието му. Затова не се колебае, а го моли да бъде илюстратор на книгата, която иска да издаде някой ден. 20 години след онзи техен разговор настъпва времето тя да се появи. Премиерата й ще се състои днес / 2.10/  в сградата на Съюза на българските журналисти в София. 

Очаквайте и втората част на интервюто с професор Ивайло Груев, в което засягаме теми, свързани с политическата ситуация у нас в навечерието на предсрочните парламентарни и редовни президентски избори. 


Снимки: Йоан Колев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Кармина Бурана" събра в София оркестри от България, Гърция и Северна Македония

Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..

публикувано на 18.02.25 в 17:23

Вълнуваща и трагична – историята на Мафалда Савойска оживява на български

Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..

публикувано на 18.02.25 в 15:20
Снимка: Facebook/Археологически музей „Велики Преслав“

Музеят "Велики Преслав" представя Кирило-Методиевския маршрут в България

По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..

публикувано на 14.02.25 в 11:07