Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си Джони Пенков

Снимка: архив
На 87 години почина актьорът и звукоинженер Джони Пенков, съобщи писателката Ина Вълчанова.

Чешитът Джони се ражда като Георги на 27 ноември 1933 г. в София, в семейството на художника Иван Пенков. През 1966 г. завършва радиотехника. Специализира във Франция електроакустика и започва да работи като звукооператор.

От 1960 г. озвучава филми. Неподражаемият глас и особен изказ на Джони са негова запазена марка и хората го разпознават, дори когато не е на екран. С имената на Джони Пенков и на Радой Ралин по-старото поколение свързва легендарните сатирични кинопрегледи “Фокус”. Играе редица запомнящи се поддържащи роли в български филми, сериали и телевизионни програми.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Рашев

Румен Рашев – българинът начело на Националния балет на Ел Салвадор

Румен Рашев е сред най-ярките премиер-солисти на българския балет в края на 70-те и през 80-те години на миналия век. Попада в света на изкуството случайно, затова пък с благословията на именития Неделчо Изов – директор на Държавното хореографско..

публикувано на 12.03.25 в 09:05

Ива Йорданова - необикновеният път на една българка по света

Във времена на турбуленции, промени и повтарящи се истории от миналото, с настъпването на най-женския месец март отново заговаряме за равнопоставеността между половете и правата на жените. И някак страшно е да си признаем, че днес повече от всякога..

публикувано на 08.03.25 в 07:15

Алфред Фосколо описа необикновената си съдба в книга

Преди малко повече от 80 години, през 1942 г., в София се ражда едно момче – плод на любовта между българка и французин. Родителите му се запознават във Франция, но през 1939 г. се връщат в България. Втората световна война ги заварва тук, а бащата..

публикувано на 06.03.25 в 08:05