Мандрица е село в Източните Родопи. Разположено е на десния бряг на Бяла река, на 19 километра южно от Ивайловград, съвсем близо до българо-гръцката граница. Според легендата селото е основано през 1636 г. от трима братя албански християни, които били мандраджии. Те снабдявали с продоволствие османската войска, затова властите им позволили да си изберат земя, като ги освободили от данъци. Предполага се, че основната маса албански жители се заселва в Мандрица по-късно или в края на 18 век. Това е единственото албанско село в България, където и до днес се говори на странен архаичен албански език.
В наши дни Мандрица пустее и се обезлюдява. Но през летните месеци тук идват туристи, за да разгледат селото и да се потопят в миналото му. В Мандрица са запазени стари големи триетажни кирпичени и тухлени къщи в български възрожденски стил, с резбовани тавани, балкони от ковано желязо и колонади. Още за това красиво кътче на България вижте в публикацията „Село Мандрица кани света на гости“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..
Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..