Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две фотоизложби и филм за големия алпинист Боян Петров

Боян Петров
Снимка: архив

Две фотоизложби ще предшестват премиерата в София на филма "Отново съм тук" за големия български алпинист Боян Петров. Първата от тях може да бъде видяна от 1 до 22 ноември в пространството пред "Кино Кабана" до НДК, а втората -  от 22 ноември до 6 декември в градинката пред "Кристал" в столицата. Изложбите ще включват подбрани филмови кадри и фотографии от личния архив на Боян Петров, съобщава сайтът Impressio.

Филмът "Отново съм тук" проследява опита на Боян Петров да изкачи 8-хилядния връх Шиша Пангма, който се оказва последен в кариерата на алпиниста. Именно там Боян изчезва и въпреки мащабната спасителна акция, не е открит.

Българската премиера на лентата ще е на 29 ноември в рамките на "Киномания" и "Дни на предизвикателствата". От 3 декември филмът тръгва в кината в цялата страна."Отново съм тук" е удостоен с награда за най-добър изследователски и приключенски филм от 69-тото издание на филмовия фестивал в Тренто, Италия. Режисьор на лентата е Поли Генчева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владислав Христов

Владислав Христов спечели най-високата световна награда за хайку стих

Пловдивският поет и автор на хайку Владислав Христов спечели голямата награда в международния хайку конкурс, организиран от Мемориалния музей на Мацуо Башо, в град Ига.  За първи път българин получава престижната награда , която е..

публикувано на 16.10.25 в 13:41

Наградиха проф. Пенка Ангелова за културни заслуги към Република Австрия

Проф. Пенка Ангелова беше отличена с Голямата сребърна значка за заслуги към Република Австрия. Високото отличие беше връчено лично от посланика на Австрия в София Андреа Икич-Бьом на тържествена церемония в сградата на Доходното здание в Русе. В..

публикувано на 16.10.25 в 13:35

Кабаретен спектакъл разказва вдъхновяващата история на Ърта Кит в София

Български творци разказват легендата за американската актриса и певица Ърта Кит в кабаретен спектакъл. "Обсебена от Ърта" обединява в себе си музика на живо, театър и джаз – всичко онова, което е необходимо, за да потопи публиката в друга епоха, в..

публикувано на 12.10.25 в 13:15