Денят на народните будители е сред най-обичаните български празници. За първи път е отбелязан в Пловдив през 1909 г., но официално е учреден през 1922 г., по предложение на тогавашния министър на просвещението. Според прокламацията на учредителите, това е „ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България”. През 1945 г. празникът бил отменен за няколко десетилетия, но след 1992 г. традицията бързо се възстановява и обогатява.
Разбира се, неотменима част от Деня на будителите са музикалните произведения, изпълнени с почит към големите личности от нашата история.
„О, будители народни,
цял низ светли имена,
чисти, сяйни благородни,
вий сте наш'те знамена
нам за вечни времена….“
Тези думи са написани от Добри Христов – представител на първата генерация български композитори, който е автор и на музиката на „Химн на будителите“.
Роден във Варна, след завършване на гимназията той работи като учител, а през 1899 г. става съосновател и диригент на музикалното дружество „Гусла“. През 1900 г., със средства, събрани от съгражданите му заминава да учи в Пражката консерватория. Там негови преподаватели са Антонин Дворжак, Йозеф Сук и други видни представители на чешката музикална култура. По-късно е преподавател в Държавното музикално училище и Държавната музикална академия в София, дирижира хора на църквата „Свети Седмочисленици“, след това – на катедралния храм „Св. Александър Невски“. Активен участник е при укрепването на българското хорово дело, автор е на значителен брой произведения за светски и църковен хор, за симфоничен оркестър, солови песни и др. Наред с всичко това, той е един от най-значимите изследователи на българския фолклор, теоретик, публицист, истински будител, посветил много от времето си на обучението по музика в общообразователните училища, съзнавайки колко важно е то за духовното израстване на поколенията, родени в следосвобожденска България.
„Чест и слава, вечна слава, вам, будители народни! Ваш'та памет вдъхновява към дела за светли дни…“
Мария Матеев представя своята група KOYANGI и дебютния им сингъл "Сама". Песента разказва за битките със самия себе си и страха, който всеки един от нас изпитва в даден етап от живота си. След повече от десетилетие в Южна Корея Мария Матеев..
На 18 април преди точно 130 г. в Трън е родена българската оперна и народна певица Гюрга Пинджурова. Още от дете запяла песните на своята майка, Гюрга Пинджурова започва да учи в Държавното музикално училище в София през 1917 при голямата..
Една от най-новите песни на любимата на няколко поколения звезда Маргарита Хранова е "Моят ден бъди". В нея певицата за пореден път работи с Биляна Чокоева-Ангелова, която е автор на музиката и текста, Светослав Заров е създал аранжимента. Според..
Мария Матеев представя своята група KOYANGI и дебютния им сингъл "Сама". Песента разказва за битките със самия себе си и страха, който всеки един от..