#НеМигайте пред българското кино, призовават създателите на платформата No Blink. Защото филмите са къси и можеш да изпуснеш нещо, а всеки детайл е важен!
За последните 5 години и половина платформата noblink.bg събра 160 от най-добрите късометражни родни заглавия. Хубавото е, че достъпът до тези авторски творби е напълно безплатен. Те могат да се гледат на всяко устройство от всяка точка на света. Освен това, част от филмите имат субтитри на английски, а повечето са с надписи на български език за хора с увреден слух.
След дългогодишни усилия и заразителен ентусиазъм, екипът на No Blink може да се похвали, че е спечелил за каузата на българското късометражно кино десетки хиляди привърженици от цял свят.
Освен това, пандемията с Covid-19 е повишила допълнително интереса към онлайн платформата. „Зрителите на No Blink рязко се повишиха още с първия локдаун през март месец на 2020-а – говорим за в пъти повече посещения“, казва Ники. И още:
„За радост можем да кажем, че вече имаме редовни около 100 хиляди зрители, които гледат филмите и до момента имаме над 2 милиона и половина гледания. Наблюденията ни са, че през последните години в България се произвеждат все повече филми, а родното късо кино става все по-добро. Това много ни обнадеждава и прави по-лесна задачата да намираме стойностни творби, които да поднесем на зрителите.“
No Blink представя предимно млади режисьори, автори на независимо кино, които не се страхуват да експериментират, както с изразните средства, така и с подбора на теми.
„Имаме анимация, имаме документални филми, игрални филми във всички жанрове. Така че всеки, който иска да гледа филм с продължителност до 30 минути, може да намери нещо за себе си!“ – казва Ники. Публиката е с разнородни вкусове – гледат се както традиционни комедии, така и експериментални филми. А разбирането от преди години, че режисьорите минават през късото кино, за да придобият опит и чак след това започват да правят пълнометражни филми, вече не е валидно. В днешно време този модел се „счупва“ и дори по-опитни и известни режисьори работят с този жанр, научаваме от Ники.
През годините платформата No Blink е получавала подкрепата на различни институции и медии. А пък слушателите на БНР могат да надникнат зад кулисите на късото българско кино и да се запознаят с неговите автори чрез съвместния подкаст „Кино с думи” и поредицата “КИНОводител“.
Снимки: No Blink
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова,..