Варненските археолози отбелязват 120-ата годишнина от създаването на Археологическото дружество във Варна с мобилно приложение "Братя Шкорпил - пазители на историческата памет", информира БТА. Разработката, която дава богата и не дотам популярна информация за братята Херман и Карел Шкорпил, е по идея на археолози от Регионалния исторически музей във Варна и е дело на Петър Атанасов. Освен като пазители на историческата памет на страната ни, двамата чехи са представени и като енциклопедични учени, поставили основите на различни науки у нас. По тяхна идея, на 12 декември 1901 година е създадена и организацията на археолозите. Сред учредителите са представители на интелигенцията, администрацията, морски офицери и църквата. За председател е избран тогавашният кмет на Варна, а сред членовете на дружеството са директорите на Мъжката и Девическата гимназии в града, които веднага намират място и за музейната сбирка, натрупана дотогава с помощта на братята Шкорпил. През последвалите години Карел Шкорпил става председател на дружеството, а заради огромните му заслуги е преизбиран на поста дори когато се премества да живее в София.
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..