Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическото дружество във Варна отбелязва 120 години от създаването си

Зала за експозиции и заседания на Варненското археологическо дружество

Варненските археолози отбелязват 120-ата годишнина от създаването на Археологическото дружество във Варна с мобилно приложение "Братя Шкорпил - пазители на историческата памет", информира БТА. Разработката, която дава богата и не дотам популярна информация за братята Херман и Карел Шкорпил, е по идея на археолози от Регионалния исторически музей във Варна и е дело на Петър Атанасов. Освен като пазители на историческата памет на страната ни, двамата чехи са представени и като енциклопедични учени, поставили основите на различни науки у нас. По тяхна идея, на 12 декември 1901 година е създадена и организацията на археолозите. Сред учредителите са представители на интелигенцията, администрацията, морски офицери и църквата. За председател е избран тогавашният кмет на Варна, а сред членовете на дружеството са директорите на Мъжката и Девическата гимназии в града, които веднага намират място и за музейната сбирка, натрупана дотогава с помощта на братята Шкорпил. През последвалите години Карел Шкорпил става председател на дружеството, а заради огромните му заслуги е преизбиран на поста дори когато се премества да живее в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45
Проф. Иван Илчев

Величието на Съединението и последиците от съединисткия синдром

На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..

публикувано на 06.09.24 в 07:15