Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт в БНР по повод Коледния ден на Еврорадио

„Абати и хистриони“ в изпълнение на Ансамбъл Gli Accordati

Ансамбъл Gli Accordati
Снимка: личен архив

„Ансамбъл Gli Accordati възникна спонтанно през 2014 г., като реализация на една отдавнашна смътна мечта, на много желания, като пееща форма на приятелство и израз на взаимна „настроеност“. Това значи името ни – „настроените“. Един с друг, към друг, към публиката, към музиката“ – така диригентът Драгомир Йосифов представя Вокалния ансамбъл Gli Accordati, който ще изнесе коледен концерт, наречен „Абати и хистриони“. Датата е 14 декември, залата – Първо студио на БНР.

На 19 декември записът от концерта на Gli Accordati с диригент Драгомир Йосифов ще бъде излъчен по 16 обществени радиостанции в 11 държави на три континента – Европа, Северна Америка и Австралия, като част от програмата на медийния алианс Европейски съюз за радио и телевизия (EBU) за отбелязване на Коледния ден на Еврорадио.


За първи път този ден е отбелязан през 1995 г., оттогава, винаги в последната неделя преди Рождество Христово, радиостанциите-членки на EBU предлагат едночасови концертни програми с класическа музика, свързана със светлия празник.


Концертът „Абати и хистриони“ ще представи страната ни тази година. В концерта ще прозвучат творби от различни епохи (XVI, XVII и XX век), обединени от мотото – Днес Христос е роден! Сред авторите са Свелинк, Орландо ди Ласо, Жанекен, Джезуалдо, Малер, Стравински, Пуленк, Арво Пярт и др. Нека припомним, че на латински histriō означава актьор, изпълнител. Хистриони наричали странстващите актьори в Европа през Ранното Средновековие, които съчетавали слово, музика, акробатика и т.н. На френски използвали названието жонгльори, на немски – шпилмани, на руски – скоморохи. Самото заглавие на програмата подсказва не само характера на творбите, включени в нея, а и общата идея на музикантите в състава, което Драгомир Йосифов обобщава в присъщия си стил: „Ние сме певци, пеещи диригенти и – (почти) непеещ диригент. Спомням си за един великолепен британски ансамбъл, който се нарича Joyful company of singers – ето това име, с всичко, което стои зад него ме привлече и накара да опитаме – дали отново ансамбловото вокално музициране може да бъде joyful? Радостно? Чисто? Настроено?“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Поредно признание за родната ни музика в песента "Forever"

Легендарният рок изпълнител и вокалист на Rainbow и Deep Purple Джо Лин Търнър се е спрял на нашата поп звезда Мария Илиева за дуетен партньор в най-новия си сингъл. В песента "Forever" като комплимент към българската публика има специална версия с..

публикувано на 11.11.24 в 10:15

С ретро фотосесия Русенската опера отбелязва 75 години от първия си спектакъл

Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..

публикувано на 11.11.24 в 07:00

Песните на Кичка Савова събират млади таланти на майсторски клас в Пловдив

На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..

публикувано на 07.11.24 в 10:50