55 български икони, изписани в стила на старите зографски школи показва Българският културен институт в Берлин в навечерието на Рождественските празници. Автор на тематичната експозиция е художничката Добрина Бадалова, която създава копия на икони, придържайки се стриктно към източно-православния канон. В колекцията й са включени и непоказвани досега църковни миниатюри, няколко авторски изображения и копия на канонични творби на зографи от XV - XVI век. Чрез пътуващата експозиция авторката показва и забележителни творби от епохата на Българското възраждане. Любопитен детайл по отношение на работата ѝ е, че тя не само се придържа към технологията, използвана от старите зографи, но същевременно подражава на тяхната преданост, аскетизъм и състояние на духовно уединение.
Добрина Бадалова е родена в Габрово. Завършила е иконопис в теологическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, и като иконограф е възпитаник на проф. Любен Прашков. От 1996 г. до 2005 г. живее и работи в Братислава. През 2005 г. се завръща в родината и в момента твори в София.
Има 8 самостоятелни изложби. Нейните икони са участвали в колективни експозиции в Братислава, Лондон, Белград, Виена, Будапеща, а сега гостуват в Берлин. Изложбата с икони на Добрина Бадалова в немската столица може да бъде разгледана от 16 декември до 30 януари 2022 г., като входът за нея е свободен.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: facebook/dobrina.art.1
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..