55 български икони, изписани в стила на старите зографски школи показва Българският културен институт в Берлин в навечерието на Рождественските празници. Автор на тематичната експозиция е художничката Добрина Бадалова, която създава копия на икони, придържайки се стриктно към източно-православния канон. В колекцията й са включени и непоказвани досега църковни миниатюри, няколко авторски изображения и копия на канонични творби на зографи от XV - XVI век. Чрез пътуващата експозиция авторката показва и забележителни творби от епохата на Българското възраждане. Любопитен детайл по отношение на работата ѝ е, че тя не само се придържа към технологията, използвана от старите зографи, но същевременно подражава на тяхната преданост, аскетизъм и състояние на духовно уединение.
Добрина Бадалова е родена в Габрово. Завършила е иконопис в теологическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, и като иконограф е възпитаник на проф. Любен Прашков. От 1996 г. до 2005 г. живее и работи в Братислава. През 2005 г. се завръща в родината и в момента твори в София.
Има 8 самостоятелни изложби. Нейните икони са участвали в колективни експозиции в Братислава, Лондон, Белград, Виена, Будапеща, а сега гостуват в Берлин. Изложбата с икони на Добрина Бадалова в немската столица може да бъде разгледана от 16 декември до 30 януари 2022 г., като входът за нея е свободен.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: facebook/dobrina.art.1
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..