Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Бъдни вечер храната е постна, за да въздигне душата към същността на празника Рождество

4
Снимка: БГНЕС

В християнския свят Рождество Христово се възприема като празник на надеждата, която се ражда, за да изпълни сърцата на вярващите с радост. Тогава ежедневната суета отстъпва пред семейния празник и най-близките до сърцето хора.

В българската православна традиция навечерието срещу Рождеството – Бъдни вечер, се отбелязва на постна трапеза, в тесен семеен кръг. Притихнали всички очакват Създателят на света да се роди чрез Младенеца, призван да направи света по-добър с любовта си. Това е любовта, която ще промени дори сърцето на разбойника, познал Бога в очите на Спасителя.


В своята същност празникът е посветен на децата, които възприемат света с чисти сърца и вяра в чудесата. Именно те истински се радват на празника и се включват активно в приготовленията и украсата на дома. От подреждането на играчките по елхата, замесването на питката с наричанията и отправянето на желанията, пред догарящия бъдник в огнището – всичко символизира привличането на божествената закрила.

А ако разгледаме внимателно отделните елементи на украсата ще открием, че венецът на вратата напомня Христовата корона от тръни, а елхата – райското дърво на познанието. Играчките са ябълките, с които Ева съблазнява Адам. Звездата на върха на дървото пресъздава витлеемската комета, която посочила пътя на тримата влъхви към Младенеца. Запалената свещ е пламъкът на любовта и светлината в сърцето на Иисус Христос, който извежда вярващите християни от тъмнината.

Още за символиката на светлия празник можете да научите от публикацията „Символите на Рождество Христово“, от колекцията на Радио България:


Съставил: Дарина Григорова

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Църковен календар - 4 април 2025 г.

На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски. Вечерта в православните храмове се отслужва Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист...

публикувано на 04.04.25 в 06:00

Църковен календар - 3 април 2025 г.

На 3 април честваме паметта на преподобни Никита изповедник, игумен на манастира Мидикия.  Св. Никита е роден в Кесария Витинийска (северозападна Мала Азия) в благочестиво семейство. Майка му починала на 8-ия ден след раждането му, а баща му..

публикувано на 03.04.25 в 06:00
Храм

Църковен календар - 2 април 2025 г.

На 2 април почитаме преподобни Тит Чудотворец и свети мъченици Амфиан и Едесий. В този ден се служи Малко повечерие и се чете целият канон на св. Андрей Критски. От младостта си  свети Тит Чудотворец се посвещава на монашески живот...

публикувано на 02.04.25 в 06:00