Отбелязваме Бабинден - един от големите народни женски празници, посветен на родилната помощ и възрастните жени, които някога помагали на родилките. Той следва големите зимни празници, Богоявление и Ивановден, на които се извършва ритуално къпане. За разлика от тях, Бабинден е езически празник със славянски корени и се отбелязвал по стар стил на 21 януари. В наши дни, празникът е загубил повечето от дългогодишните си ритуали като къпане на бабата и на малките деца от бабата, угощение на навестите, дошли да почетат възрастната жена в дома ѝ. В някои области на България още се спазват тези традиции, като след „окъпването“ на бабата, младите булки я даряват с ризи, чорапи и платно, които премятат на дясното ѝ рамо. От своя страна бабата връзва на дясната ръчичка на децата червен и бял конец.
По стар стил празникът се отбелязва на 21 януари - датата, която от 1951 година е обявена за Ден на родилната помощ на акушерките и гинеколозите.
Гостуващата изложба “Богове, символи и древни знаци” от Регионален исторически музей – Враца ще бъде открита на 11 май от 11 часа в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при..
Етнографският музей в Бургас ще почете Свети Никола Летни на 9 май 2024 г. от 11:00 ч. Жените самодейки от Фолклорна група „Тронки“ в село Момина църква, община Средец, ще ще изпълнят "Пеперуга" и "Герман" за дъжд и плодородие така, както се..
Тридневен кулинарно-фолклорен фестивал ще допълни празничното настроение във видинското село Антимово. За 14-и път местното Народно читалище "Развитие-1926 г." и Кметството организират фестивала “Гергьовден“ на 4, 5 и 6 май 2024 г. Градският..
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни..