На 12 януари Българският камерен оркестър ще изнесе концерт в „Огледалната зала“ в гр. Добрич. Ансамбълът е създаден през 1968 г. под името Толбухински камерен оркестър (така се нарича тогава градът), а в концертните програми гостуват известните български диригенти проф. Васил Стефанов, Константин Илиев, Добрин Петков, акад. Васил Казанджиев. В началото на 70-те години на м.в. ръководството поема Йордан Дафов, допринесъл за укрепване и развитие на оркестъра, както и за разширяване на репертоара и участието на солисти от ранга на Минчо Минчев, Георги Бадев, Стойка Миланова, Антон Диков и др. През трудните години след 1990-а, когато много подобни състави в страната бяха закрити, общинската управа полага усилия за запазване на оркестъра, а начело на състава е Алексей Измирлиев. По същото време е прието името Български камерен оркестър.
Днес диригент е Иван Янакиев, завършил сравнително скоро НМА „Панчо Владигеров“, познат на публиката като създател на Камерен оркестър 432 – София. За Радио България младият музикант разказа за предстоящия концерт, който е част от честванията по повод 125 г. от рождението на акад. Петко Стайнов. Това е и първият концерт за 2022 г. от поредицата събития, които Фондация „Петко Груев Стайнов“ организира по повод бележитата годишнина в периода октомври 2021 – декември 2022 г.
„Започваме новата година с почит към изтъкнатия наш композитор, музикален общественик, публицист. Ще изпълним едно от неговите знакови произведения – „Ръченица“ из симфоничната сюита „Тракийски танци“, във вариант за струнен оркестър, направен от Емил Янев. Петко Стайнов твори основно в областта на симфоничната и хоровата музика, ето защо ние като състав можем да изпълняваме само преработки, но продължаваме да търсим възможности“ – споделя за Радио България Иван Янакиев. Ето и неговото определение за музиката на българския класик:
„От септември 2020 г., когато поех ръководството, подех тази инициатива. Досега сме изпълнили Първи струнен квартет от Любомир Пипков във вариант за струнен оркестър, „Ария“ из „Осем миниатюри за струнен оркестър“, както и творби на акад. Васил Казанджиев – „Вариации за струнен оркестър“, проф. Красимир Тасков – „Адажио за струнни“ и „Предание за Орфей“, Георги Арнаудов – „Вратите на съня“, Петър Крумов – „Три добруджански песни“. Стараем се да присъстват повече произведения от автори, които творят в момента, за да запознаем с тях публиката в Добрич, а чрез медиите – доста по-широк кръг слушатели.“
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..