Възрожденската църква "Св. Антоний Велики" в най-малкия български град е единствената у нас, носеща името на светеца-лечител, когото почитаме на 17 януари.
"Еднокорабната базилика е построена през 1846 г. Частично е опожарявана, но никога не е била разрушавана до основи", разказа пред Радио България отец Николай от Мелник.
Вътрешността на храма – иконостасът, мебелите и рисуваният таван, са сътворени спрямо характеристиките на Мелнишката художествена школа и отреждат на този духовен дом място сред паметниците на културата с национално значение.
В нощта на 16 срещу 17 януари храмът се изпълва с вярващи, които цяла нощ се молят за спасение и изцеление. По думите на отец Николай, “ангелите и херувимите по стените дават на изгубените души силата и сигурността, от която се нуждаят“.
Защо църквата в културно-историческия резерват "Мелник" има чудодейна сила, ще разберете от публикацията „На Антоновден в храма на чудесата „Св. Антоний Велики“ в Мелник“, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
Велики Четвъртък е един от двата дни в Страстната седмица , в които багрим яйцата за Великден. Традицията повелява с тази важна задача да се захване най-възрастната жена в семейството, като първото яйце винаги се боядисва в червено. Според..
С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България . От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен..
Любопитна изложба в Народното събрание в София проследява живота и делото на Екзарх Стефан I Български – космополитна личност, останала в историята като радетел на отдалечеността насвещениците от политическия живот, както и с ролята си в спасяването на..