Ценно дарение получи Историческият музеят в град Чипровци, /в Северозападна България, известен със запазената традиция в тъкането на килими/. Семейство Тимъти и Пенелопе Хейс, от САЩ, които колекционират и изучават старинни килими, изработени на Балканите, дари уникални образци на това изкуство, закупени от частни колекционери.
Съпрузите се натъкнали на интересна находка в антикварен магазин във Виена. Двата килима, единият - тип “Галибалда”, е от XVIII век, а другият - също е интересен със своята история, тъй като е изтъкан от мюсюлманка в Лудогорието. Именно тези две находки се оказват най-старите експонати в цялата колекция на Чипровци.
Документи разказват, че през XVIII век жените в гр. Чипровци и селата Копиловци и Железна са изработвали годишно по 8 000 молитвени килимчета за нуждите на Втора турска армия.
„Ние търсихме много, за да покажем и този тип килим, който е работен в Чипровци. Някога в града са тъкани килими и за църквите - православни и католически, и за синагоги, и за джамиите. Този килим като техника е по-различен, затова ще послужи за научното изследване към музея“ – каза пред БНТ д-р Анита Комитска, директор на Историческия музей в Чипровци.
Изкуството на килимарството е признато от ЮНЕСКО за част от световното нематериално богатство, а всяка нова находка помага на специалистите да проследяват все по-детайлно пътя на килима.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: museology.bgИгнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..