Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

4 февруари 1997 – една от повратните дати в съвременната българска политика

Николай Добрев (първият вляво) връща мандата на президента Петър Стоянов
Снимка: архив

Навършват се 25 години от една от паметните дати в българския политически живот – 4 февруари 1997 г. Масови протести заради несправянето на правителството с редица кризи карат премиера Жан Виденов да подаде оставка в края на 1996 г. 

Властта преминава в ръцете на президента Жельо Желев едва няколко дни преди да предаде поста на своя наследник Петър Стоянов. Парламентарната рулетка отрежда БСП отново да получи мандат за съставяне на правителство. Президентът Желев обаче отказва да го връчи на кандидата им за премиер Николай Добрев. Тази ситуация изправя следващия президент пред трудна задача. Стоянов все пак изпълнява задължението си по Конституция, но в първото си обръщение апелира социалистите да го върнат нереализиран. БСП се съобразява, а Добрев връща мандата. 

Президентът назначава служебно правителство начело със Стефан Софиянски, което разкрива мащабите на икономическата катастрофа, защитава националната валута, договаряйки се за създаването на Валутен борд, подава и заявка за членство на България в НАТО. И всичко това за едва няколко месеца до изборите през април същата година, спечелени с пълно мнозинство от Обединените демократични сили



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17