Изключително ценен позлатен тракийски нагръдник от втората половина на IV в. пр. Хр., ще бъде изложен на 22 февруари в Националния исторически музей в София. Нагръдникът ни позволява да видим с очите си блясъка на воините от древността по нашите земи и е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение. Начинът на изработка обаче показва, че освен парадна нагръдникът е имал и чисто защитна функция.
Основата му представлява масивна желязна яка с форма на луна, която покрива гърдите, раменете и гърба. В областта на шията основата е извита в „Г-образна форма“ за предпазване на врата отпред и отзад. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса покрива напълно желязната подложка. Чрез изковаване са оформени дванадесет надлъжни пояса с различна ширина, изпълнени от шията към периферията.
Безценният артефакт е открит още през 1995 г. от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов при проучване на „Цвяткова могила“ в община Казанлък, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя. Предполага се, че нагръдникът е част от даровете на погребан конник.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на артефакта.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Национален исторически музей
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..