Мартин Петров от Видин покори най-високата точка в Африка с благотворителна цел, съобщи БТА. Българинът издигна родното знаме на връх Ухуру (Килиманджаро) – 5895 м, заедно с флага на Лайънс клубовете на 17 февруари в 9:30 ч. местно време.
Експедицията му е с благотворителна кауза „Килиманджаро за деца“ или „Kili For Kids” и е част от международната инициатива на Фондацията към Лайънс клубовете (LCIF) „Kilimanjaro for Kids“. Целта е да се съберат средства за изграждане на учебен център за деца-сираци и със самотни родители в Кения. Мото на българското участие в кампанията е „Не всички можем да изкачим планина, но всички можем да променим нещата!“
Очаква се алпинистът да слезе от върха и да достигне до изходната точка до 18-ти февруари вечерта.
Килиманджаро е единственото място в Африка, където има сняг и средно около 40 на сто от хората, решили да го покорят успяват да достигнат до върха. Според статистиката, средно 10-15 души годишно намират смъртта си при изкачването. По пътя към върха се преминава през пет различни екосистеми – от савана до алпийска пустош. На върха, в дървена кутия е поставена книга, в която всеки, който е покорил Ухуру, записва своето послание. Именно там Петров написа „Убунту – аз съм, защото сме ние!“. Убунту е думата, която изразява съпричастността и доверието между хората в Африка.
Това не е първото изкачване с кауза за Мартин Петров. През 2020 година българинът покори Монблан и посвети успеха си на борбата с диабета.
Снимки: личен архивНидерландката Естер Вилемс продължава да привлича хора от различни градове и националности в своя клуб за български народни танци, създаден в Хага и носещ името "Зора". Основан е през 2017 година и още тогава в него се записват 13 души, които с..
Преживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..