Хърватия, Сърбия, Турция, България и Гърция са ТОП-5 дестинациите за ваксинационен туризъм в Русия. За това съобщава на сайта си в публикация от 09.02.2022 г. Асоциацията на руските туроператори (АТОР). Интересът на руските граждани към ваксинирането в чужбина е провокиран от това, че руската ваксина „Спутник V“ все още не е призната от СЗО, а хората вече кроят планове за пътувания по света през предстоящите майски празници (Деня на труда и Деня на победата) и летния туристически сезон - 2022 г. Справка в интернет показва, че действително редица руски туристически агенции предлагат такива пътувания в България, основно с дестинации Бургас, Варна и София.
Тъй като в една от обявите на руските агенции прочетохме, че „българското правителство е одобрило възможността чужденци да се ваксинират безплатно по време на престоя си в България“, решихме да попитаме главния секретар на РЗИ Бургас Мариана Кофинова дали все пак чужди туристи могат да се ваксинират в България, но и оттам чухме отговора:
„Чужди туристи не! Могат да се ваксинират само лицата, които имат постоянно, дългосрочно или временно пребиваване в страната, като представят съответния документ.“
Тъй като водата от извора е най-сладка, решихме да се обърнем директно към някоя руска туристическа компания и да проверим, какво ще ни предложат. Така се „уредихме“ с тридневна екскурзия за двама на стойност 81 900 рубли (1856 лева). Но какво се предлага за тази цена?
„Ваксината се прави безплатно, но ще ви съпровожда наш сътрудник. Това влиза в цената на пакета. В пакета също влизат самолетните билети. Ще ви посрещнем на аерогарата и ще ви закараме до хотела. На другата сутрин в хотела закусвате, взимаме ви от хотела и ви закарваме да ви ваксинират. След ваксинирането ви докарваме обратно в хотела. На третия ден след закуската идва кола и ви откарва на аерогарата“, ни обясниха в московска туристическа агенция.
Друга туристическа агенция – от Санкт Петербург, посочва на сайта си, че чужди граждани могат да се ваксинират в България само чрез туристически оператори. Обадихме се и там, за да научим, какви точно ваксини могат да ни предложат в България. Казаха следното:
„Ваксините са или Johnson & Johnson, или Pfizer. Pfizer може да бъде бустерна, след две дози „Спутник V“, но след втората доза трябва да са минали не по-малко от 3 и не повече от 10 месеца. Така ще летите еднократно за Pfizer. А ако искате две пълноценни дози, първо трябва да поръчате първата доза и летите, и след 21 дена летите втори път.“
След петминутно ровене по руски форуми научихме няколко места в Бургас и София, където поставят ваксини на руски туристи без проблем. Свързахме се с медицински център в Бургас и попитахме дали биха поставили ваксина срещу Covid-19 на наши гости от Москва.
„Какво да ви кажа, ден за ден е със записване. Ако има остатъци, примерно. Няма как да ви кажа за някакъв период напред… Тъй като не са жители на България, ако имат късмет в дадения ден да има отворен флакон, ще ги набодем. Но само да дойдат и да отворим флакон, няма как да стане. Това казваме на всички. Ето, днес дойде едно момче, съвсем случайно, от Русия. Имаше, не ги изхвърлихме. Просто направихме на момчето, на късмет“ - ни отговориха от медицинския център. След като запитахме, дали нашите гости ще могат да избират между Johnson & Johnson и Pfizer, уточниха, че ако дойде група, може да се отвори и определен флакон.
След този отговор решихме отново да потърсим позицията на властите в България - попитахме Министерството на здравеопазването, предоставя ли България възможност за ваксинация срещу Covid-19 на чужди туристи?
Отговориха ни, че съгласно разпоредбите на чл. 83, ал. 1 и 3 от Закона за здравето и § 21б от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г., и за преодоляване на последиците през 2021 г. ваксини срещу Covid-19 могат да бъдат прилагани единствено и само на чужденци с разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в България, както и чуждестранни студенти и докторанти, обучаващи се у нас.
Така историята с ваксинационните турове, макар и на ръба на законовите разпоредби, се оказва интересен подход да се стимулира туризмът в условията на криза.
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..