Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евентуална война в Украйна ще се отрази зле на възстановяващия се от пандемията български туризъм

Снимка: архив

Във връзка с усложняващата се обстановка в Украйна, туристическият ни бранш отново е изправен на нокти. След постепенното облекчаване на ковид рестрикциите, секторът започна да се съживява, както и надеждите на работещите в него, които отчитат ръст на резервациите за Лято 2022.

Последните дни обаче будят нови тревоги у туроператори, хотелиери и ресторантьори. Причината - назряващият военен конфликт в Украйна. Според зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, поне засега, няма отменени резервации от Украйна и Русия. А тези две държави са приоритетни пазари за родния туризъм. По данни на Националния статистически институт, през миналата година България е била посетена от близо половин милион украинци и от над 135 хиляди руснаци. Сега обаче, ситуацията е непредвидима, категорични са анализатори.

Ирена Георгиева
Преди дни Илин Димитров, председател на Комисията по туризъм в парламента, заяви пред телевизия „Bulgaria On Air“, че „един военен конфликт ще ни разбърка плановете и ще направи нашия регион непривлекателен. Ще спре туристите от Русия, Украйна, Молдова и Беларус към нас. Ще се вдигнат цените на газта и тока. Спирането на кадри от Украйна със сигурност ще рефлектира върху бранша.“

Илин Димитров
Мартин Петков, управител на столичен туроператор, който представлява международния концерн, обслужващ руски и украински туристи, е категоричен, че евентуални военни действия ще се отразят зле на предстоящия летен сезон. „По отношение на руските туристи има сериозен спад на резервациите още от началото на ковид кризата преди две години, когато бяха преустановени чартърите от Русия до България“- твърди Мартин Петков и допълва:

„Що се касае до Украйна, по принцип те са по-късен пазар. Имаше някакъв темп, те започнаха да резервират, сега намаляха. Но какво ще се случи – никой не може да каже. Ако се успокоят нещата там - може да тръгне наново. Ако не - тези две дестинации със сигурност ги задраскваме за идните месеци. А Русия може изобщо да я няма това лято, предвид ситуацията.“

Положението се усложнява и от факта, че от години черноморските ни курорти внасят кадри от Украйна, за да компенсират сериозния недостиг на работна ръка в сектора: „Надяваме се, че ситуацията в Украйна няма да ескалира, тъй като със сигурност не достига работната ръка в големите ни обекти. Кадрите от Украйна са голямо перо в целия ни хотелски бизнес по морето“ – казва Мартин Петков. Според него рязкото покачване на цените на тока и газта, които и сега са непосилни за много български граждани, със сигурност ще се отрази на сектора. Хотелиерите нямат избор, ще започнат да коригират цените нагоре, за да не работят под себестойност и естествено, услугата ще стане по-малко достъпна. Някои хора просто ще се лишат от почивка на нашето море“ – посочва Мартин Петков и заключава:

Нищо не може да се предвиди към днешна дата. През 2014 г., когато беше ситуацията в Крим, сезонът от Украйна не беше лош. Щом се успокоиха нещата, на хората явно им беше дошло в повече и дойдоха на почивка у нас, така че не е имало голямо отражение. Но как ще се развият нещата сега – е невъзможно да се прогнозира.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Когато небцето пътешества във времето – кулинарните турове все по-популярни сред младите у нас

Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..

публикувано на 16.08.24 в 09:25

Гл. ас. Радослав Йорданов: Няма как да опознаеш Дунава, ако не се "гмурнеш" в него

Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...

публикувано на 14.08.24 в 09:45

Възстановен е мостът на Кольо Фичето в град Бяла

След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи.  Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..

публикувано на 11.08.24 в 09:10