Късометражният филм с изцяло българско участие „Три заседания на чрезвичайния комитет“ (Three Meetings of the Extraordinary Committee) е номиниран за наградата на Британската филмова академия – БАФТА, в категорията за най-добър късометражен британски филм. Режисьори на лентата са Майкъл Уудуорд и Макс Барън, които от години работят в тандем основно в областта на рекламата. И въпреки че двамата не говорят български, 18-минутната история е разказана изцяло на български език, с участието само на български актьори и е заснета у нас – в село Студена, Пернишка област. „Идеята за този филм в действителност стартира с местоположението – за нас беше изключително важно по какъв начин можем да използваме това необикновено място и тези готини артисти“, казва Барън.
Филмът е заснет в началото на 2020 година в изцяло черно-бяла стилистика и представлява силна метафора за ситуацията с Брекзит и положението, в което изпада Великобритания.
Главната роля е поверена на младия Мартин Христов, а негови партньори са Васил Драганов, Стефан Къшев, Николай Брънзалов, Валентин Гошев, Димитър Селенски и Иван Несторов. Картината е дело на българския оператор Крум Родригес, работил по най-успешните родни кинопродукции през последните 10 години – "Бащата", "Слава" и "Виктория".
Церемонията по връчването на отличията ще се проведе на 13 март.
Съставил: Весела Кръстева
Прочутият Фолклорен ансамбъл “Тракия” ще отбележи 50-ия си юбилей тази вечер с галаспектакъл в зала 1 на Националния дворец на културата. Пловдивските инструменталисти, хористи и танцьри ще представят легендарни сценични произведения от своя репертоар,..
Министърът на културата Найден Тодоров откри официално българския национален щанд на Панаира на книгата в гр. Франкфурт на Майн, Германия – най-големия книжен форум в света: "Книгите са лекарство за нашите души. Те ни учат на емпатия, учат ни да..
Изложба с плакати на тема “Значимите български чехи” ще бъде открита на 22 октомври т.г. в Българския културен институт в Прага и в Чешкия център в София. Тя се посвещава на 75-ата годишнина от създаването на двете културни средища. През XIX..