Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна свещеният за мюсюлманите месец Рамадан

| обновено на 02.04.22 в 15:29

От днес мюсюлманите в България и по цял свят навлизат в свещения месец Рамадан (на турски Ramazan), в който се отдават на дневен строг пост, молитви и грижа за нуждаещите се.

Названието „рамадан“ идва от арабското рамида или ар-рамад, което означава „изгаряща топлина“ или „сухота“.

Всеки ден, преди зазоряване, мюсюлманска общност приема последното си хранене, известно като сухур, след което през целия ден до залеза на слънцето се въздържа от ядене, пиене и брачни отношения, когато идва време за т.нар. ифтар – традиционна семейна вечеря.

Освен въздържанието и молитвите, постът набляга и върху смирението и грижата за бедните. По този повод всяка година мюсюлманската общност в България приготвя пакети с основни хранителни продукти, които раздава на нуждаещите се. Тази година по време на свещения месец ще бъдат раздадени общо 8500 пакета, като голяма част от хуманитарната помощ ще бъде насочена към бежанците от Украйна и ще бъде изпратена по местата, където те са настанени, съобщи Главното мюфтийство в България. Главният мюфтия на България д-р Мустафа Хаджи отправи специално послание към мюсюлманите в страната и ги поздрави с настъпването на свещения месец, в който Аллах е пратил на мюсюлманите Корана.

В официално съобщение, разпространено от правителствената пресслужба, премиерът Кирил Петков поздрави мюсюлманите и отправи своите пожелания за здраве, благоденствие и спокойни дни, изпълнени с обич и уважение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34