Четири българска града посрещат най-доброто документално световно кино за изкуства от последните години – София, Пловдив, Варна и Стара Загора са домакините на 7-то пролетно издание на филмовия фестивал „Master of Art“. Официалната програма започна на 7 април с прожекция на американския документален филм “Кърт Вонегът- неподвластен на времето“ на режисьора Робърт Уайди, сниман в продължение на 39 години и показан за първи път през 2021 г..
„Последните години показаха, че нито епидемии, нито войни могат да спрат хората на изкуството да творят“, казва директорът на фестивала Найо Тицин. В знак на съпричастност и подкрепа с украинския народ е специалната програма с украински филми – „Фокус Украйна“. Включени са четири документални заглавия, които представят украинската култура и изкуство. Това са „Мечтание по миналото: Старинна музика в Украйна“ (САЩ, 2011, реж. Олег Тимофеев и Сабинe Гьолц) - филм за националните музикални традиции и грижите на хората към тях. „Рози: Филм-Кабаре“ (Украйна, 2021, реж. Ирена Стеценко), „Приказки за конче- играчка“ (Украйна-Естония, 2021, реж. Уляна Осовска и Денис Страшни) и „Безкрайността поред Флориан“ (Украйна, 2022, реж. Олексий Радински). За първи път във филмотечно кино „Одеон“ в София ще бъде представена тематичната програма „Италиански ренесанс“. Между 11 и 15 април ще бъдат прожектирани филми, посветени на гениите Микеланджело, Рафаело, Тинторето, Леонардо и братя Карачи.
Сред акцентите в българската програма на фестивала е филмът „Воев“ на режисьора Биляна Кирилова.
Ще видим също “Заветът на Борис Христов“ (реж. Борис Славчев) и „Дебелянов и Ангелите“ на режисьора Десислава Шишманова, в който за първи път e показано мястото на гибелта на Димчо Дебелянов през 1916 г. на територията на днешна Гърция.
Фестивалът продължава до 30 април в София, 21 април в Пловдив и 28 април Варна.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..