Над 60 занаятчии от цялата страна ще се включат във фестивала на Чипровския килим в старопланинското градче Чипровци от 29 април до 1 май, съобщи кметът Пламен Петков. Сред тях има и майстори от западната ни съседка Сърбия. Освен традиционните работилници за чипровски килими, с интерес се очакват кросът и велосипедното състезание за децата, както и фолклорният концерт със заря, които ще сложат край на тазгодишното издание на фестивала.
Тъкането на килими на памучна основа или изцяло от вълна, е традиция за региона още от XVII век. Суровината за красивите изделия, станали част от световното материално наследство на ЮНЕСКО, майсторите набавяли от големите стада овце, отглеждани в района. Повече за историята на килимарството в този край на България ще научите от публикацията Фестивал разказва красивата история на чипровския килим от архива на радио България.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: chiprovtsi.bg
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..