Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България почита 119 години от гибелта на Гоце Делчев

Снимка: Денис Никифоров, БНР Благоевград

Благоевград почете паметта на Гоце Делчев в деня, в който се отбелязват 119 години от неговата смърт. Пред паметника на революционера на площад "Македония" в областния център бяха положени цветя.

Гоце Делчев е един от най-значимите български революционери, който следва идеалите на освободителното дело на Васил Левски, каза пред БТА директорът на Регионален исторически музей в Благоевград д-р Кирил Алексиев. 

Гоце Делчев вижда света "единствено като поле за културно съревнование между народите". За да се последват неговите възгледи, трябва да се изграждат мостове, а не стени, да търсим не това, което ни разделя, а което ни обединява, каза на церемонията историкът Иван Стоянов.

Войводата на ВМРО Гоце Делчев е убит в сражение с османска потеря през 1903 г. в с. Баница.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 20 октомври 2025 г.

На 20 октомври възпоменаваме мъченическия подвиг на свети мъченик Артемий Антиохийски . Артемий бил виден военен водач по време на управлението на свети император Константин Велики и на неговия син и наследник Констанций. Той бил с..

публикувано на 20.10.25 в 06:00

Църковен календар - 19 октомври 2025 г.

   На 19 октомври отбелязваме един от празниците на преподобния наш отец св. Йоан Рилски Чудотворец – най-великият български светец, небесен закрилник на целия български народ и основател на знаменития и величествен Рилски манастир. На..

публикувано на 19.10.25 в 06:00

Църковен календар - 18 октомври 2025 г.

На 18 октомври Православната църква възпоменава свети апостол и евангелист Лука и светата въликомъченица Злата Мъгленска. Светият апостол и евангелист Лука е един от 70-те апостоли, лекар, зограф, спътник на Свети апостол Павел (Фил. 1:24; 2..

публикувано на 18.10.25 в 06:00