Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме международния ден на радиото и телевизията

На 7 май 1895 г. пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург Александър Попов представя своето ново изобретение радиото, наречено тогава - уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Датата и днес се отбелязва като Международен ден на радиото и телевизията .  

През 1907 г., по споразумение между българското и руското правителство, до с. Франга северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. През 1911 г. на борда на българския учебен крайцер "Надежда" започва също да работи радиостанция.

На 1 май 1912 г. влиза в редовна експлоатация първата българска брегова радиостанция до с. Франга, по която се предава съобщения от чужбина за България. Страната е сред първите държави която използва радиото за военни цели. В Балканската война от крайцера Надежда са подслушвани радиосъfбщенията между обсадената Одринска крепост и турското командване в Цариград. След Първата световна война радиостанциите в България са поставени под контрола на Съюзническата комисия на страните победителки. 

Експериментално през май 1930 г. в столицата започват емисиите на "Родно радио", което е предтеча на създаденото през 1935 г. държавно "Радио София". 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10