Активният летен сезон в най-големия ни Черноморски комплекс стартира официално на 1 юни, но тук още от началото на май има оживление. Подранилите летни гости са предимно от Великобритания, Полша и Германия - научаваме от Теодор Пастармаждиев, член на УС на Съюза на собствениците в Слънчев Бряг. Според него, очакванията за лято 2022 в курорта са умерено оптимистични. Защо умерено? Защото има несигурност в бранша. След пандемията и все още не изцяло възобновените международни пътувания, войната в Украйна кара туристите да са изключително предпазливи. “Предполагаме, че повечето изчакват до последния момент развитието на ситуацията, за да вземат решение за почивката си“ – казва Пастармаджиев и добавя:
Теодор Пастармаджиев не споделя опасенията на негови колеги, че войната и отливът на руски туристи, ще се отразят “пагубно“ на сезона . “Руските туристи ги изгубихме много отдавна, много преди пандемията и преди войната, поради редица фактори“ – казва той и добавя, че в момента руските граждани в Слънчев бряг и в района са предимно собственици на имоти, но те не са в категорията туристи. Затова пък загубата на украинските туристи би могла донякъде да окаже влияние.
В момента украински бежанци от войната са настанени в някои от хотелите на Слънчев бряг, а част от издръжката им се покрива от българската държава. “Тези украински граждани обаче заемат една много малка част от хотелската ни база и не застрашават сезона“ – казва Пастармаджиев и добавя:
“Официално тук имаше между 25 и 30 хиляди души, регистрирани по тази програма за подпомагане от правителството на бягащи от войната украинци. В района разполагаме с поне 300 хиляди легла. Това ще рече, че едва 10% от легловата ни база е заета от украински граждани. Тази ниска заетост едва ли може да създаде съществени проблеми, още повече, че в последните десетина дни се забелязва тенденция за напускане на хотелите ни от украински граждани.“
Част от тях се прибират у дома, но друга се насочва към държавни бази за настаняване из страната. Има още един съществен проблем, който тегне над бранша – това са галопиращите цени. Суровини, горива, енергоносители, храни и пр. поскъпват неудържимо покрай бушуващия военен конфликт. На този фон се очаква ръстът в цените на туристическите пакети и услуги да продължи.
“Това, което се очертава, е увеличение на цените на предлаганите пакети с поне 20% и то при условие, че не знаем какви ще бъдат цените на електрическата енергия през юли и август. Това ни поставя в едно трудно положение да планираме и да ценообразуваме за дълго време напред” – казва Пастармаждиев.
Според него обаче, много важно е какво послание излъчва България към външния свят. “Това послание трябваше да бъде ясно и отчетливо, че ние сме безопасна туристическа дестинация. За съжаление не виждаме такова говорено в публичното ни пространство“ – каза в заключение Теодор Пастармаджиев пред Радио България.
Снимки: sunnybeach.com
Къде ще ни отведе новата година? "Ню Йорк Таймс" помага да стартираме своите пътешествия с предложения от годишния си списък на 52-те най-добри места за посещение през 2025 година. Сред тях, България се откроява като привлекателна дестинация,..
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..