"Нашите деца обичат народната песен, обичат да са на сцена, да печелят награди и аплодисменти, това ги окрилява и мотивира" – казва Пламена Господинова за своите възпитаници от Школата по изкуства "Илия Аврамов" при Народно читалище "Диньо Сивков" – гр. Нова Загора. Срещнахме се на един от най-пъстрите фолклорни празници у нас – "Китен и приятели", където нейните ученици получиха няколко отличия. Добавиха ги към впечатляващата колекция награди от регионални и национални форуми.
Успехите на децата са гордост за тяхната сърцата и всеотдайна учителка, както и за малкото, но сплотено общество от родители, баби и дядовци, братя и сестри, които подкрепят заниманията им. Самата Пламена също пее от съвсем малка, песните си учи първо от своите баби и дядовци, след това – от преподаватели. Известната народна певица Динка Русева я подготвя за изпита в Националното училище за фолклорни изкуства – гр. Котел.
"Изучавах народно пеене в това прекрасно училище при г-жа Сашка Ченкова, на която съм много благодарна. Тя беше тази, която ме запали да уча децата на народни песни. А и обстановката в училище, всички тези хора, с които се запознаваш по време на обучението, те пленяват още повече – разказва Пламена. – Преди да продължа с образованието си, работих две години в ансамбъл "Сливен", там също научих много. Докато следвах в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", ми предложиха практика като музикален педагог в детски градини. Хареса ми работата, хареса ми как дечицата ме гледаха с блеснали очи и нямаха търпение да им покажа нещо ново. Там разбрах, че това е моето призвание."
От 2018 г. Пламена преподава в Школата по изкуства "Илия Аврамов". Децата, които обучава, са на възраст от 5 до 13 години:
"Нова Загора се намира в Тракийската област и затова винаги започваме с песните от региона, за да ги опознаят като темперамент, орнаментика – продължава Пламена. – След това им обяснявам, че в България има и други области, в които песните също са красиви, но са в различни фолклорни стилове и учим какви са особеностите на странджанските, шопските, добруджанските мелодии и т.н."
Пламена разказва също, че преди около две години са сформирали и вокална формация "Аглея", в която децата се учат да пеят многогласно. Убедена е, че изявите и обичта на публиката вдъхновяват малките певци да преодоляват трудностите и сценичната треска, развиват у тях ценни човешки качества. Затова постоянно търси възможности за участия в концерти и фестивали.
"Работата ми дава много енергия – споделя още тя. – Когато видя как греят очите им като излизат на сцена, как се вълнуват, колко се радват на наградите, аз самата се вълнувам. Те са любознателни, затова непрестанно търся нови песни, подходящи за възрастта им. В началото повечето са плахи, но постепенно стават все по-уверени. Моята дъщеря Никол беше на 2 години и половина, когато за пръв път се яви на конкурса "Глас на Нова Загора" и се представи чудесно. На този ежегоден форум са участвали успешно много от децата в школата. Стелиана Минчева също започна на 3-годишна възраст. Дарина Христова е първата ми ученичка, заедно с Никол.
С тях двете вече работим върху гласа, орнаментиката, пеят в дует. Най-много им допада шопският двуглас. Дари толкова добре пее бурдона, а това е трудно. Спечелили са доста награди като дует. Да си от Тракия, а да пееш шопски двуглас – това не всеки го може, но на тях им се отдава.
В класа ми са и двете близначки Деси и Рени, те изключително бързо учат песните, защото им е интересно и обичат народната музика. Харесва им да пеят, но и да получават награди.
Работят с желание и точно за два урока новата песен е готова. Благодарна съм на тяхната майка, която упражнява наученото у дома, а и на всички родители, които са моята подкрепа. Децата са малки и когато пътуваме до по-далечен град, те винаги са с нас. Да ви разкажа и за 6-годишната Деница – в началото се притесняваше от сцената, но след първата награда, доби самочувствие и устойчивост.
В школата учи и Ива Николова, също лауреат на много конкурси. Нейната баба пее, тя е запалила внучката си за народната песен. При нас са и гласовитите сестрички Самуела (на 6 г.) и Анна-Мария (на 11 г.) Паскови. Александра Атанасова, едно момиче с интересен глас, първо учеше поп пеене, но когато чу концерт на децата, дойде при мен, поиска да учи народно пеене и бързо намери своето място.
Всяко дете има различен темперамент, различни са и по възраст. Това, което ги обединява е, че обичат народната песен, изпълняват я с радост и от сърце."
Снимки: личен архив
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..