През годините романът на Сервантес “Дон Кихот де ла Манча“ е провокирал въображението на редица художници илюстратори. Всеки от тях е вложил частица от себе си и е интерпретирал по неповторим начин героите и техните приключения. Как е ставало това, можем да разберем от изложбата “Образът на Дон Кихот през вековете”, която се открива на 8 юни вечерта, а зад нея застават Посолството на Кралство Испания у нас и Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”.
Експозицията, създадена по повод честването на годишнина от кончината на един от най-великите писатели на всички времена, испанеца Мигел де Сервантес Сааведра, представя гениалната му творба “Дон Кихот де ла Манча“ чрез илюстрациите, които са въздействали върху прочита ѝ през вековете. За първи път гравюрите бяха показани през 2016 г. в Националната библиотека на Алжир по повод 400 години от смъртта на Сервантес, припомнят за Радио България от испанското посолство.
В София, изложбата може да бъде посетена до 21 юни в Централното фоайе на Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий“.
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..