Православната ни църква днес чества празника “Неделя на всички български светии”, който се отбелязва на втората неделя след Петдесетница.
На този ден българският народ отдава почит към историческите личности, живели по нашите земи и канонизирани за светци.
Те са водили благочестив живот, били са хора на вярата и с делата си са заздравявали спойката между църквата, народа и държавата.
Сред канонизираните 104-ма българи са светите равноапостоли Кирил и Методий - създатели на първата българска азбука глаголица, св. княз Борис I - покръстител на българския народ, и монахът чудотворец св. Иван Рилски.
На 19 октомври 2025 г. – деня, в който православните българи почитат паметта на Св. Иван Рилски Чудотворец, в Чикаго ще отвори врати обновеният храм, който носи името на небесния покровител на България . Църквата "Св. Иван Рилски" ще приютява..
Най-новото археологическо откритие в ранноисторическия каменен комплекс Перперикон в Източните Родопи ще бъде представено днес, съобщи за БТА археологът Николай Овчаров. Ръководителят на разкопките разказа, че става дума за огромен кръгъл..
На 10 октомври възпоменаваме паметта на светите 26 Зографски преподобномъченици и светите мъченици Евлампий и Евлампия, както и преподобни Теофил Изповедник. След като сключил позорната Уния с Римокатолическата църква на събора в гр. Лион..
На 9 октомври честваме свети апостол Яков Алфеев и преподобните Андроник и Атанасия. Свети Яков Алфеев бил един от 12-те Христови апостоли и..
На 19 октомври 2025 г. – деня, в който православните българи почитат паметта на Св. Иван Рилски Чудотворец, в Чикаго ще отвори врати обновеният храм,..
На 10 октомври възпоменаваме паметта на светите 26 Зографски преподобномъченици и светите мъченици Евлампий и Евлампия, както и преподобни Теофил..