Динозаврите ще бъдат главните герои в тазгодишното издание на Фестивала на пясъчните фигури в Бургас. Причината? „Всеки обича предишните властелини на нашата планета, мистериозно изчезнали преди 65 милиона години!“ – се казва в съобщение на общината, която е организатор на събитието, превърнало се в запазена марка в традиционната й лятна културно-развлекателна програма.
Бургасик парк ще е готов да приеме първите си нетърпеливи посетители още на 1 юли. И както всяка година, пясъчните фигури ще посрещнат малки и големи в парк „Езеро“, близо до Конната база, върху площ от 5 декара. За направата на скулптурите са използвани 5600 тона пясък със специални примеси, за да са устойчиви на дъжд, научаваме от организаторите.
Тази година композициите са 12. Сред триизмерните изображения на праисторически животни преобладават динозаврите, в т.ч. и могъщия и страховит Тиранозавър Рекс. Но посетителите ще видят още мамут, гигантска костенурка и други интересни животни, пред които да си направят снимка за спомен. Извайването на фигурите от пясък е в напреднала фаза, като по тях работят 14 скулптори от България, сред които и много бургазлии. Според директора на пясъчния фестивал Димитър Маджаров, в годините той допринесъл за създаването на българска школа в пясъчната скулптура. „Години наред присъстваха чуждестранни автори, които обучаваха българските в тайните на пясъчното изкуство. Нашите творци вече получават покани за фестивали в цяла Европа“, посочи той пред Радио България:
“С удоволствие мога да кажа, че тази година се включиха четирима студенти, нови автори, които не са участвали до този момент, и изработиха две от композициите. Отделно имаме и утвърдени скулптори, които за първи път се сблъскаха с работата с пясък. Но това е и идеята на фестивала - да ражда все повече автори, за да може да има разнообразие и по този начин изграждаме нашата школа. Затова за нас е чест вече две-три години да посрещаме само български автори.”
Пясъчният фестивал успя да се наложи като търсена туристическа атракция на Южното ни крайбрежие. Над милион души са посетили фестивала в отминалите 14 издания.
“Надявам хората да излизат с позитивни чувства,с усмивка и да правят своите селфита на територията на пясъчния фестивал. От цял свят са посетителите в предните издания, очаквам и тази година да имаме гости от много държави”, каза директорът на проявата Димитър Маджаров.
Съставил: Венета Николова
Снимки: БГНЕС, Община Бургас
От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra: Unknown archaeology of the Sozopol Bay and its western hinterland" ( " Между Созопол и Таласакра:..
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени Голямо и Малко було, беше официално открита в първите дни на месец май от местната администрация,..
Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени..
От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra:..