След дългата изолация, ограничения и еднообразно-безопасен начин на живот Лято 2022 все повече ни провокира да прехвърлим ежедневието си в графа пост-Covid. И въпреки че пандемията сериозно напомня за себе си, а безопасността при обществени прояви придоби друго значение и смисъл, то в настоящия сезон събитията на открито са нещото, което може да върне приключението в делника ни. При това не говорим единствено за прояви по родното ни Черноморие. Само на част път от София се намира красивия град Кюстендил, а на 15 минути пеша от центъра му е парк Хисарлъка и едноименната късноантична и средновековна крепост, построена в края на IV и началото на V век и реставрирана преди няколко години. Именно на тази най-висока равнинна част от хълма за втора поредна година от 15 до 17 юли ще се проведе фестивалът за преживявания на малки и големи – "Хисарлъка експириънс".
"Няма да излъжем, ако споделим, че този град е специален – хората, атмосферата, историята. Въздухът е почти вълшебен, и за това сме нетърпеливи преживяването Хисарлък да се повтори", заявяват организаторите от Collective Crew. Тази година "Хисарлъка експириънс" ще бъде цели три дни и отново ще включва специална музикална програма, павилиони за храни и напитки, зони за отдих в бохемски стил за възрастните и много забавления за малките гости, обяснява ни Димитър Борисов. Сред музикантите, които ще пеят на средновековната крепост ще са "ТриГайда" и "Оратница", Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" и група "No more many more".
"Тази година ще има много повече атракционни зони от миналата, подходящи за деца от една до 101 години. "Въжената градина", например ще присъства, защото миналата година интересът към нея беше много голям. Тази година сме добави еърбол стрелба, при която децата ще бъдат разделени на отбори, и стрелба с лък"– разказва Димитър Борисов.
По думите му, идеята за "Хисарлъка експириънс" се е родила от разговори с хотелиерите и ресторантьорите на Кюстендил, с които заедно решили да привлекат вниманието на цяла България към района. А изборът на място на фестивала не е никак случаен.
"Конкретно тази крепост е изключително интересна и локацията е много подходяща за такъв тип мероприятия. Ние го направихме по предложението на "Сдружението по туризъм" и с подкрепата на община Кюстендил. Оказа се, че крепостта Хисарлъка не е много посещавана от туристи, извън хората от град Кюстендил. Ние се опитваме да променим този факт и да провокираме хора от цялата страна да дойдат до Кюстендил и да прекарат време сред прекрасните забележителности и природа на региона. Да се разходят из самата крепост, като над нея има вековна гора от секвои, които помагат при заболяване от астма и други дихателни затруднения" – уточнява Борисов.
Съставил: Весела Кръстева /по интервю на Яна Спиридонова, БНР-Радио София/ Снимки: Facebook/hisarlakaexperience
Двама уредници в Природонаучния музей в Пловдив отпътуваха в посока Южния полюс като част от 33-та българска антарктическа експедиция. Целта на пътуването на Кристиян Владов и Стефан Кюркчиев е обогатяване на колекциите на музея, а така също бъдещи..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа Уитънбърг в Охайо, но животът ѝ поема в неочаквана посока. В младостта си американката се отличава с..
Списание The Economist провежда днес в София форум, посветен на развитието на българската икономика. Събитието събира представители на държавните институции, бизнеса и банковия сектор, дипломати. Почетен гост и лектор на форума ще бъде президентът..
В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..