Учени от Варна започнаха проект за поведенчески анализ на комуникационните сигнали, които издават делфините. Апаратурата е монтирана в буй във Варненския залив от екип на лабораторията по подводна акустика в ТУ в града.
Целта на изследователите е да запишат дългосрочно звуците, които издават дивите делфини, които са на свобода. Те ще бъдат сравнени с вече записаните звуци, които издават делфините в Делфинариума във Варна. След това в лабораторията по изкуствен интелект към висшето училище ще бъде анализирана структурата на сигналите и те ще бъдат групирани.
Проектът е особено актуален предвид последиците от продължаващата война в Украйна и огромното количество военни кораби, чиито сонари увреждат тези на делфините и водят до нарушаването на комуникацията между тях.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..