Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

35 години рекордът на Стефка Костадинова в скока на височина e ненадминат

Снимка: архив

Преди 35 години на днешната дата (30 август 1987 г.) на Олимпийския стадион в Рим Стефка Костадинова поставя световен рекорд в скока на височина. Българската атлетка скача 209 сантиметра, с което подобрява собственото си върхово постижение с 1 см. Рекордът на 22-годишната тогава Костадинова до днес остава ненадминат.  


Тези 209 см в италианската столица са част от удивителната кариера на българката, призната за абсолютен хегемон в дисциплината за всички времена и за една от най-великите в световната спортна история. 

"Много атлетки след това опитваха да подобрят рекорда – някои бяха много близо, аз самата също опитвах десетки пъти… Пожелавам на всеки да намери своя личен път към върха“, казва легендарната българска спортистка.

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четири медала за българските олимпийци по астрономия и астрофизика

Четири медала спечелиха българските ученици на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която се проведе в Индия, съобщи Министерството на образованието и науката. Отборът се завръща с три златни и едно сребърно отличие, както и..

публикувано на 22.08.25 в 13:24

Ловеч отбелязва 148 години от Освобождението си

Община Ловеч отбелязва 148 години от Освобождението на града от турско робство и установяване на местно управление с поредица от тържествени прояви, съобщи БГНЕС. След отслужената панихида за загиналите за Освобождението на Ловеч жители на..

публикувано на 22.08.25 в 11:36

Морето взе нови две жертви на юг от Бургас

Полицията в Бургас съобщи за два нови случая с удавени – софиянка и чужда туристка, предаде БГНЕС. Първият инцидент е станал вчера около 12,51 ч. на неохраняемата част на плаж "Делфин" край Ахтопол, за което е уведомена..

публикувано на 22.08.25 в 11:23