В Деня на Независимостта на България, 22 септември, предаването "Европа отвисоко" на National Geographic започва четвъртия си сезон с епизод, посветен на страната ни. Целта на поредицата е да покаже кадри от четирите сезона и нова гледна точка отвисоко към ключови места в Европа.
Благодарение на модерната дрон технология и уменията на професионални пилоти, България е показана за пръв път от птичи поглед и същевременно чрез историите на различни хора. Това е и целта на авторите – да сглобят цялостната картина – от традициите, през инженерните технологии и природните забележителности, които оформят неповторимия облик на Европа.
България е една от шестте страни, представени в новите епизоди на зрелищната поредица. Кадрите отвеждат зрителя в древния град Перперикон, като го запознават с историята и скритите в него тайни, както и с работата на археолози като проф. Николай Овчаров. Екипът на "Европа отвисоко" проследява и преход към метеорологичната станция на връх Мусала в тежки зимни условия и в дълбок сняг. В епизода е включено и рибарското селище Ченгене скеле край Бургас, както и танцът паневритмия на Бялото братство, изпълняван от последователите на учителя Петър Дънов. Новият сезон на "Европа отвисоко" се състои от 6 части и показва впечатляващи гледки към най-атрактивните културни и географски забележителности както в България, така и в Сърбия, Румъния, Шотландия, Дания и Белгия.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..