Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граничният събор "Краище" свали за ден границата при Бобешино

Храмът "Свети Йоан Кръстител"
Снимка: Кирил Фалин

В граничното село Бобешино се проведе международният събор "Краище". Той се прави за 16 път след двегодишно прекъсване заради пандемията. На 22 септември символично пада границата между Сърбия и България и допринася за добросъседството между общините Кюстендил и Босилеград.

През 1920 г. съгласно Ньойския договор границата трябва да мине през храма "Свети Йоан Кръстител". Виждайки абсурдността на ситуацията, комисията по прокарване на границата отклонява браздата зад олтара на църквата.

"Тази граница е само виртуална. Тя не може да съществува между всички хора, които са се събрали днес тук", каза кметът на Кюстендил Петър Паунов.

"Две години копнея да дойда тук, защото това е най-хубавият събор", каза кметът на Босилеград Владимир Захариев. "Ние, българите и от едната, и от другата страна на границата, сме едно и сме неразделни, етносът и културата ни са еднакви", допълни Захариев цитиран от БТА.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25