Световнопризнатият български скулптор Павел Койчев даде нов живот на скулптурната си композиция "Водна паша", като я разположи в езерото на Южния парк в столицата. "Идеята на творбата е свързана с Библията. Всички имаме нужда от пастир, Христос, защото човекът е слаб, несигурен. В езерото околните дървета се отразяват и така се осмисля пашата" – обяснява замисъла си авторът.
Творбата е емблематична за Павел Койчев, който представи за първи път "Водна паша" през 2009 година в езерото до село Осиковица край Правец. Композицията "живя" там в продължение на десетилетие.
Шестте фигури – пастир и овце, които сега радват посетителите на Южния парк в София, са изработени от месинг и тежат общо 2,165 тона. Главната фигура – на пастира, се издига на височина 4 метра над водата.
Снимки: Севда ДюкянджиРумънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..