Три документални и три игрални съвременни български филми ще бъдат показани в тридневен празник на българското кино в Тунис. Домакин на събитието е Дворецът на културата в тунизийската столицата. Кинофестивалът ще бъде съпътстван от изложбата "България от птичи поглед" "Bulgaria from a Bird's Eye View". Тя повежда зрителя на автентично пътешествие през живописните кътчета на България чрез 25 голямо-форматни фотографии на Александър Иванов. Въздушните кадри фотографът е запечатал с обектива си, прелитайки стотици километри с моторен делтапланер над различни краища на страната ни. Експозицията е най-новата пътуваща фотоизложба в колекцията на Държавния културен институт към министъра на външните работи /ДКИ/.
Дните на българското кино в Тунис са инициатива на посолството на България в северноафриканската държава и се реализират в сътрудничество с ДКИ, Министерството на културата на Тунис и тунизийския Киноцентър. Всички филми в панорамата са с френски субтитри и са любезно предоставени от техните автори. Аудиторията ще види "Чужденецът" (2012 г.) на режисьора Ники Илиев и два филма на режисьора Станислав Дончев – "Писма от Антарктида" (2019 г.) и "Дъвка за балончета" (2017 г.) Панелът от документални продукции включва "Завет, писмата на баща ми" - филм, посветен на проф. Минко Балкански от 2022 г. с автор Албена Ненкова, "Антарктида" от 2020 г. с автор Живко Константинов и "Пътят на светлината" 2021, с продуцент проф. д.ф.н. Анна-Мария Тотоманова и режисьор Иван Радев.
Снимки: Държавния културен институт към министъра на външните работиПремиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...
Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..