Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей на Духовността отваря врати в Широка лъка

Снимка: shirokalaka.net

След основен ремонт и реставрация е възстановено Първото класно училище в автентичното родопско село Широка лъка. Построеното през 1888 г. школо отново отваря врати, но този път като Музей на духовността. В него са представени артефакти, документи и фотографии, свързани с историята на Широка лъка. Посетителите могат да се запознаят и с уникални експонати от ранното християнство.

Училището "Св. Пантелеймон" е строено с 22 000 лири, събрани като дарения от местните майстори уста Костадин Бозов и Васил Белогащев - Кьотата. Сградата е с наклонени навътре стени, благодарение на което успява да оцелее при природни стихии. В продължение на 30 години обаче някогашното школо е било оставено да се руши, заради започнал но преустановен през социализма ремонт. Над 700 000 лв. струва възстановяването и реставрацията на сградата, която е собственост на Пловдивската митрополия.

Класното училище се намира в двора на църквата "Св. Успение Богородично", която пък има героична история. Тя е построена за 38 дни от местните хора през пролетта на 1834 г., когато българските земи са още в пределите на Османската империя, след специалното разрешение на Махмуд Първи. Сред знаковите фигури, учили в старото школо е висшият духовник Екзарх Стефан (1878-1957).


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първи фестивал на българските фолклорни състави в чужбина

Приповдигнато настроение, блясък в очите, весели и усмихнати хора, красиви български песни и танци белязаха началото на Първия събор на българските фолклорни състави в чужбина, който беше открит снощи във великотърновското село Арбанаси...

публикувано на 24.07.25 в 14:25

"Хоро при извора" във Велинград – когато традицията извира от сърцето на Родопите

За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..

публикувано на 12.07.25 в 09:20

Вампирите по нашите земи не са от вчера. Кой е българският?

Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..

публикувано на 28.06.25 в 08:05