След основен ремонт и реставрация е възстановено Първото класно училище в автентичното родопско село Широка лъка. Построеното през 1888 г. школо отново отваря врати, но този път като Музей на духовността. В него са представени артефакти, документи и фотографии, свързани с историята на Широка лъка. Посетителите могат да се запознаят и с уникални експонати от ранното християнство.
Училището "Св. Пантелеймон" е строено с 22 000 лири, събрани като дарения от местните майстори уста Костадин Бозов и Васил Белогащев - Кьотата. Сградата е с наклонени навътре стени, благодарение на което успява да оцелее при природни стихии. В продължение на 30 години обаче някогашното школо е било оставено да се руши, заради започнал но преустановен през социализма ремонт. Над 700 000 лв. струва възстановяването и реставрацията на сградата, която е собственост на Пловдивската митрополия.
Класното училище се намира в двора на църквата "Св. Успение Богородично", която пък има героична история. Тя е построена за 38 дни от местните хора през пролетта на 1834 г., когато българските земи са още в пределите на Османската империя, след специалното разрешение на Махмуд Първи. Сред знаковите фигури, учили в старото школо е висшият духовник Екзарх Стефан (1878-1957).Приповдигнато настроение, блясък в очите, весели и усмихнати хора, красиви български песни и танци белязаха началото на Първия събор на българските фолклорни състави в чужбина, който беше открит снощи във великотърновското село Арбанаси...
За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..
Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..
Приповдигнато настроение, блясък в очите, весели и усмихнати хора, красиви български песни и танци белязаха началото на Първия събор на българските..