Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търговище отново пее и танцува

Снимка: Facebook/Мисионис пее и танцува

Около 700 деца и юноши от цяла България ще се включат в Седмото издание на фолклорния фестивал "Мисионис пее и танцува" в Търговище.

Събитието се провежда в два последователни дни – на 29 и 30 октомври. Жури и публика имат възможност да се насладят на над 240 различни изпълнения. "С всяка следваща година броят на участниците се увеличава. Поради интереса, догодина фестивалът ще бъде тридневен", каза за БТА Стамен Стаменов, организатор на форума.

Целта на фестивала е популяризиране на българския фолклор, обогатяване на песенното и танцовото творчество и усъвършенстване на изпълнителското майсторство на децата, твърдят организаторите.

Юношите участват в 5 различни раздела - вокални групи, индивидуални изпълнители, "С песните на Стоян Радев", детско юношески танцови състави и инструменталисти. А изпълненията им ще бъдат оценявани от квалифицирано жури от утвърдени специалисти в областта на българския танцов, музикален и певчески фолклор.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Хоро при извора" във Велинград – когато традицията извира от сърцето на Родопите

За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "..

публикувано на 12.07.25 в 09:20

Вампирите по нашите земи не са от вчера. Кой е българският?

Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..

публикувано на 28.06.25 в 08:05

За обредната храна в традиционната ни култура

Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..

публикувано на 14.06.25 в 13:15