По повод 50-ата годишнина от откриването на Варненски халколитен некропол, сдружение „Варненски некропол I“ обяви, че продължава да работи за социализацията на „светилището“, съобщи БТА. В некропола край Варна са открити гробовете с най-много златни находки, които разкриват интересни факти около историята на живелите в района на некропола, в петото хилядолетие преди новата ера.
Според председателя на УС на сдружението Яни Янев, хората от онази епоха не са се делили на бедни и богати, а златото е било единствено знак за достойнство. „Тези хора са създали баланс и това е златен век за човечеството“, подчертава Янев.
Идеята на сдружението е да подпомогне специалистите от музея и местната администрация в усилията им за социализация на „светилището“ в некропола.
„Целта ни е да изведем от застой това място, защото има огромен интерес към него и към начина, по който са живели хората там“, каза още Янев и припомни, че благодарение на сдружението миналата година разкопките там са били възстановени.
Сред инициативите съпътстващи юбилея на Варненския халколитен некропол беше и провелата се този месец научна конференция, както и валидирането на пощенски марки, създаването на рекламен филм и луксозно илюстровано издание.
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..